Siekiant didžiausių pokyčių pasaulyje ir versle – skaitmenizacija ir tvarumas turi persidengti

DigiGreen

Skaitmeninės inovacijos – galingas įrankis kovojant su klimato kaita, tačiau kad jos būtų tikrai veiksmingos, reikalingi drastiški pokyčiai mąstyme ir įrankiuose, kuriuos esame įpratę rinktis šiam tikslui, sako Bjorn–Soren Gigler, duomenų ekonomikos ir „blockchain“ technologijų programų vadovas Vokietijos vystomojo bendradarbiavimo agentūroje (GIZ). Plačiau apie tai specialistas papasakojo lapkričio 30 d. vykusioje virtualioje „DigiGreen“ konferencijoje, kurią organizavo Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas kartu su InnoCAPE projekto partneriais.

Įprasti verslo modeliai gali atrodyti tinkami trumpuoju laikotarpiu, tačiau ilgesnėje perspektyvoje čia reikalingi pokyčiai – perėjimas prie tvarių modelių. Tai, pirmiausia, diktuoja poreikis stoti į kovą su klimato pokyčiais ir šį iššūkį apsunkinantis tvarių procesų trūkumas. Tad reikalingi būdai, kurie leistų mažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį ir apsaugoti gamtą bei visuomenę, tačiau tuo pat metu užtikrintų galimybes verslams augti ir generuoti tvarų pelną. B. S. Gigler nuomone, čia atsiranda daug vietos skaitmenizacijai.

Efektyvūs pokyčiai versle – apvertus mąstymą

„Siekiant pereiti prie tvarios ekonomikos, skaitmeninės technologijos tampa vis svarbesnės. Tačiau tam, kad norimi pokyčiai vyktų sėkmingai, reikia ir pačias technologijas paversti kuo žalesnėmis. Tad ekonomikos ir visuomenės skaitmeninė transformacija neturėtų būti atskirta nuo siekio kurti ir vystyti tvarius veiklos modelius, – įsitikinęs pašnekovas. – Visa tai, pirmiausia, reikalauja pokyčių mūsų mąstyme ir pasirinkimuose.“

Smulkiam ir vidutiniam verslui (SVV) skaitmeninės technologijos suteikia galimybę siekti teigiamų pokyčių savo veikloje: jos įgalina inovacijas ir leidžia teigiamai transformuoti verslo procesus. Tačiau, pasak B. S. Gigler, dalis šiuo keliu žengiančių verslų geriausių rezultatų pasiekti negali, nes pokyčius organizacijoje planuoja netinkamai.

„Mums įprastą verslo vystymo kelią reikia pakeisti – skaitmenines technologijas turėtume ne pritaikyti jau esamam verslo planui, o atvirkščiai. Pavyzdžiui, blokų grandinių technologijos (angl. blockchain technologies) leidžia SVV finansinius pavedimus vykdyti ne tik efektyviau, bet ir su didesniu atskaitingumu. Tačiau dažniausiai mažos ir vidutinės įmonės pirmiausia kruopščiai nustato konkrečius verslo poreikius ir tik po to ieško, kokios technologijos jiems leistų paprasčiau siekti tvarumo. Norit visapusiškos naudos, kritiškai svarbu pakeisti įprastus verslo vystymo ir planavimo procesus“, –  nurodo duomenų ekonomikos ir „blockchain“ technologijų programų vadovas.

Labiausiai pasistiebti reikia tradiciniams sektoriams

Kaip nurodo B. S. Gigler, finansinių technologijų (FinTech) sektorius buvo pirmasis, kuris sugebėjo pritaikyti daugiausiai skaitmeninių inovacijų. Tačiau žvelgiant plačiau, nors šiuo klausimu mūsų žemyne pirmauja tokie sektoriai kaip robotika, Europa nėra labai pažengusi skaitmeninant tradicines, pavyzdžiui, žemdirbystės, statybų ar turizmo, ekonominės veiklos sritis.

Pažangos siekti padėtų stipresnis bendradarbiavimas su skirtingų technologijų kūrėjais, kuris leistų verslams lengviau rasti ir pritaikyti reikiamas inovacijas.

„Pavyzdžiui, Kenijoje skaitmeninę transformaciją skatina stipri vietinė startuolių ekosistema, kuri vysto ir geba pasiūlyti tokių technologinių sprendimų, kurie spręstų svarbias šalies žemdirbystės problemas ar padėtų įveikti iššūkius kitiems tradiciniams sektoriams. Tampa akivaizdu, kad būtina kurti atvirą inovacijų sistemą, kuri apjungtų Europos ir viso pasaulio pažangių technologijų kūrėjus bendram tikslui“, – sako pašnekovas.

Vis tik skaitmenizacijos greitis pačiose šalyje stipriai priklauso ir nuo jų politinio, ekonominio konteksto. Svarbiausia sėkmingos skaitmeninės transformacijos dedamoji, B. S. Gigler teigimu, yra į žmogų orientuotas požiūris, sudarantis visas galimybes žmonėms ir įmonėms maksimaliai pasinaudoti skaitmeninių technologijų teikiama nauda, priklausomai nuo jų individualių poreikių.

Įžvalgomis dalinosi „DigiGreen“ konferencijoje

Plačiau apie skaitmeninių technologijų ir tvarumo persidengimą siekiant teigiamų pokyčių tiek organizacijose, tiek ir pasauliniu mastu, duomenų ekonomikos ir „blockchain“ technologijų programų vadovas B. S. Gigler papasakojo lapkričio 30 d. vykusioje „DigiGreen“ konferencijoje. Renginyje taip pat daug dėmesio buvo skiriama skirtingoms inovacijoms ir jų potencialui aptarti, dalintis gerosiomis praktikomis – pavyzdžiais, paskatinusiais žalius ir skaitmeninius pokyčius Šiaurės Europos versluose, ir finansavimo bei skaitmeninimo galimybėms, kurias atveria skaitmeninių inovacijų centrai, aptarti. Žemiau galite peržiūrėti renginio įrašą:

„Digi Green“ konferencija – baigiamasis Interreg BSR programos projekto „InnoCAPE“ renginys. Įgyvendinimo laikotarpiu projektas subūrė 11 partnerių organizacijų iš Baltijos jūros regiono šalių, kurios siekė bendro tikslo – auginti regiono konkurencingumą pasaulinėje rinkoje.

2021-12-01T16:55:08+02:00