Saulėtekio slėnio skaitmeninių inovacijų centras (SSSIC) nuo šiol padės dar sparčiau diegti skaitmeninimo procesus Lietuvos įmonėse. SSSIC tapo vienu iš tarptautinio projekto BOWI nugalėtojų, todėl kartu su Europos valstybių patyrusių Skaitmeninių inovacijų centrų pagalba ir ekspertų žiniomis padės šalies įmonėms vystyti inovatyvias technologijas bei pritraukti iki 60 tūkst. eurų siekiantį finansavimą projekto įgyvendinimui.
ES finansuojamas BOWI (Boosting Widening Digital Innovation Hubs) projektas siekia sukurti Europoje veikiančių skaitmeninių inovacijų centrų bei mažų ir vidutinio dydžio įmonių tinklą su tikslu sparčiau ieškoti ir vystyti skaitmenines inovacijas bei taip auginti įmonių konkurencingumą tiek vietinėse, tiek ir globaliose rinkose.
Dviem etapais vyksiančio projekto metu yra stiprinamos skaitmeninių inovacijų centrų kompetencijos bei, suteikiant reikiamą pagalbą ir finansavimą, daliai įmonių padedama vystyti skaitmenines technologijas ir įgyvendinti eksperimentinius technologinius projektus.
Saulėtekio slėnio skaitmeninių inovacijų centras, koordinuojamas Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko, tapo vienu iš 9 į projektą atrinktų skaitmeninių inovacijų centrų. Iš viso į projektą pateko du centrai iš Lietuvos.
Skaitmenizaciją šalyje skatins su dar didesne jėga
Įvairūs istoriniai ar ekonominiai veiksniai lėmė, kad kai kurie Europos regionai vangiau diegia skaitmenines technologijas ar dalyvauja pramonės skaitmeninimo programose. Dėl šios priežasties tokių šalių smulkusis ir vidutinis verslas neretai yra mažiau konkurencingas, o regionų ekonomikos vystosi netolygiai. BOWI projektas siekia padėti šiems regionams efektyviau perimti ir diegti pažangius skaitmeninius sprendimus, vystant stiprius skaitmeninių inovacijų centrus.
Per kiek trumpiau nei dvejus metus vyksiantį projektą, pasitelkus finansinę paramą ir kitų pažangių Europos šalių skaitmeninių inovacijų centrų patirtį, SSSIC ekspertai augins savo kompetencijas. Tai leis centrui dar efektyviau konsultuoti Lietuvos įmones skaitmeninių technologijų pasirinkimo, technologijų perdavimo, diegimo ir finansavimo klausimais.
„Projekto metu mūsų centro specialistai įgis dar daugiau įgūdžių, o patirties semsis iš Europoje veikiančių pažangių skaitmeninių inovacijų centrų. Turėdami stiprų užnugarį, efektyviau padėsime šalies MVĮ perimti išmanias technologijas ir galėsime inicijuoti smulkesnius skaitmeninimo projektus Lietuvoje“, – sakė Laima Kaušpadienė, Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko direktorė.
Projektas taip pat padės atverti įmonėms prieigą prie brandžių skaitmeninių inovacijų centrų, veikiančių Vakarų Europoje. Ten esantys įgūdžiai, infrastruktūra bei žinios gali padėti testuojant technologijas bei atliekant skaitmeninių sprendimų eksperimentus.
„Nors Saulėtekio slėnyje jau planuojamas beveik 6500 kv. m dydžio skaitmeninių inovacijų centro pastatas su įvairiomis laboratorijomis ir tyrimų patalpomis, šiuo metu šalies įmonėms vis dar trūksta prieigos prie reikiamos infrastruktūros, kur jos galėtų gaminti ir testuoti prototipus bei įvairius sprendimus prieš juos įdiegiant. O tai ypač svarbu, nes įmonėms padeda sumažinti nesėkmės ir finansinių praradimų riziką. Priklausydami BOWI tinklui ir turėdami prieigą prie brandžių skaitmeninių inovacijų centrų su pažangia infrastruktūra, tarpininkausime ir padėsime šalies įmonėms rasti tinkamus partnerius skaitmeniniams sprendimas kurti ir testuoti“, – teigė L. Kaušpadienė.
Iki 60 tūkst. eurų eksperimentui įgyvendinti
Skaitmenizacija įmonėms suteikia daugybę galimybių tapti ir išlikti konkurencingomis tiek vietinėse rinkose, tiek tarptautiniu mastu. Tačiau skaitmeninę transformaciją mažose ir vidutinėse įmonėse neretai stabdo kompetencijų, finansavimo ar kitų būtinų išteklių trūkumas.
Jau šių metų rudenį bus paskelbtas BOWI kvietimas mažoms ir vidutinėms įmonėms teikti paraiškas finansavimui gauti ir skaitmeninių technologijų eksperimentams gamybos sektoriuje įgyvendinti kartu su į projektą patekusiu SSSIC. Tad atrinktos įmonės gali tikėtis iki 60 tūkst. eurų siekiančio finansavimo vienam projektui ir pagalbos bei mentorystės iš SSSIC ekspertų.
Finansavimo sulaukti galės iki 4 gamybos įmonių, veikiančių vieno į BOWI projektą atrinkto skaitmeninių inovacijų centro regione. Kadangi į projektą pateko du Lietuvos skaitmeninių inovacijų centrai, finansavimo galimybe pasinaudoti iš viso galės iki 8 šalies MVĮ. Jų eksperimentų įgyvendinimą prižiūrės vienas iš dviejų centrų.
„Eksperimentams įgyvendinti įmonėms bus skirta apie 10 mėnesių. Visą šį laikotarpį SSSIC specialistai glaudžiai dirbs su bendrovėmis padėdami joms tobulinti savo skaitmeninius sprendimus, tarpininkaudami infrastruktūros ar kompetencijų klausimais.
Kvietimų sąlygos dar nėra paskelbtos, tačiau šiuo metu žinoma, kad paraiškas teikiančių įmonių produktai/paslaugos jau turės būti pasiekusios bent 5-ąjį Technologinės parengties lygį (TRL) ir eksperimento metu įsipareigos pasiekti aukštesniuosius vystymo lygius. SSSIC taip pat numatys prioritetines technologinių eksperimentų sritis, kuriomis remiantis bus atrenkamos įmonės“, – pabrėžė L. Kaušpadienė.
Kvietimo sąlygos pareiškėjams ir finansuojamoms veikloms šiuo metu yra tikslinamos ir bus paskelbtos šių metų rudenį. Verslai, norintys pasikonsultuoti, kokios technologijos turėtų būti planuojamos teikiant paraišką, gali kreiptis į Saulėtekio slėnio skaitmeninių inovacijų centro specialistus.